Jak samemu wykonać zdjęcia do dowodu osobistego?

 

Czy można samemu zrobić zdjęcie do dowodu

Czy zrobienie nowych zdjęć do dowodu zawsze musi równać się wizycie u fotografa? Ależ oczywiście, że nie! Przecież prawie każdy z nas ma w domu sprawny aparat, którym z powodzeniem można zrobić zdjęcia dowodowe. Jeśli zastanawiają się Państwo w jaki sposób to zrobić, jakie wymiary powinny mieć zdjęcia do dowodu osobistego i jak zabrać się za ich stworzenie to zapraszamy do dalszej części naszego poradnika

Jak samemu zrobić zdjęcie do dowodu?

Wbrew pozorom zdjęcia do dowodu osobistego są bardzo proste w wykonaniu. Zanim jednak zabierzemy się do ich tworzenia, warto zapoznać się z aktualnymi wymaganiami, które można znaleźć chociażby na stronie ministerstwa. Zdjęcia do dowodu są bardzo zrygoryzowane - nasze zdjęcie musi być aktualne, czyli robione maksymalnie pół roku wcześniej. Na zdjęciu nie możemy mieć nakrycia głowy, a twarz musi zajmować około 80% zdjęcia. Głowa nie może być przekrzywiona i mieć nienaturalnego wyrazu. Do dowodu nie nadaje się też zdjęcie, na którym widać ledwie półprofil, albo profil. Jeśli znamy już przepisy, możemy zabrać się do realizacji. 

Jak zrobić zdjęcie do dowodu telefonem?

Wybór aparatu do stworzenia zdjęć nie ma większego znaczenia, ważne jest tylko to, aby można było fotografować w trybie manualnym. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym zrobimy zdjęcie, jeśli nie planujemy korzystać z lampy błyskowej. Najlepszym rozwiązaniem jest biały kawałek ściany na wprost okna. Jeśli nie mamy białej ściany, z powodzeniem sprawdzi się także blenda, czy duża biała kartka papieru.  Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie obiektywu portretowego, który chroni przed powstaniem zniekształceń. Warto również posłużyć się np. blendą, która będzie w stanie odbić światło. Jeżeli nie macie blendy, można do tego użyć chociażby białego papieru. Ostrość aparatu najlepiej ustawiać na oczy. Najlepszym miejscem do zrobienia zdjęcia jest przestrzeń na przeciwko okna, dzięki temu, mamy pewność, że nie zabraknie nam światła i zdjęcie wyjdzie dobrze. Jak nie trudno się domyślić - im lepiej oświetlone miejsce, tym lepsza będzie jego jakość. Ostatnim etapem jest wybranie odpowiednich parametrów ekspozycji i zrobienie zdjęcia. Jeżeli zdjęcie wykonujemy z lampą błyskową - okno nie jest już konieczne. Wszystko dzieje w taki sam sposób, warto zadbać o to, aby sufit był biały - pozwoli odbić błysk lampy. Po zrobieniu zdjęć czy to z lampą czy bez, należy je importować do jakiegoś programu graficznego. Należy pamiętać o proporcjach, wymiary zdjęcia do dowodu to 35mm x 45mm. Przygotowane tak zdjęcia są gotowe do wydruku.

Stworzenie zdjęcia do dowodu nie jest trudne, ale nie jest też łatwe. Jeśli pomimo dokładnej instrukcji nie chcemy tego robić sami warto znaleźć dobrego fotografa - np. Digi-foto, które oferuje usługi w Gliwicach.

 

Logo PFR