zdjęcia do dowodu osobistego

Zbliżają się Twoje osiemnaste urodziny? Może nadszedł czas wymiany dowodu? Najwyższa pora, by udać się do fotografa i wykonać właściwe zdjęcia. Z pewnością lepiej poczujesz się na miejscu, gdy wcześniej dowiesz się, jak powinna wyglądać taka fotografia. Czego się od Ciebie oczekuje, a co absolutnie nie powinno się znaleźć w ujęciu. Poniżej kilka informacji o zdjęciach do dowodu osobistego, które są wspólne dla wszystkich fotografów, więc z pewnością spotkasz się z nimi w studiu fotograficznym.

Jak wygląda prawidłowo zrobione zdjęcie do dowodu?

Przede wszystkim fotografia powinna być aktualna, a ujęcie twarzy zajmować większą jej część (przyjmuje się, że jest to średnio 3/4 całości). W praktyce oznacza to, że poza twarzą widać zaledwie niewielki obszar ramion i tło. Ważne jest, by zdjęcie prezentowało pełen owal twarzy, nie ucinając żadnej części. Włosy także odgrywają tutaj kluczowe znacznie. W przypadku kobiet nie powinny istotnie zasłaniać twarzy. Głównym celem zdjęcia dowodowego jest łatwe rozpoznanie tożsamości konkretnej osoby, dlatego zabrania się wykonywania zdjęć w elementach utrudniających ten proces. Nie powinno się zakładać nakryć głowy, okularów z ciemnymi szkłami oraz pozostałych akcesoriów zakłócających szybką identyfikację. Po stronie fotografa należy wywołanie fotografii na błyszczącym papierze, która spełnia wymagane wymiary oraz formaty. Większość fotografów oferuje usługę komputerowej korekty zdjęć, która upiększa efekt. Szczegółowe informacje można znaleźć w naszym zakładzie fotograficznym, znajdującym się w mieście Gliwice przy ulicy Studziennej 3.

Ile zdjęć do dowodu trzeba dostarczyć, aby złożyć wniosek o dokument?

Do wniosku o dowód osobisty konieczne jest dołączenie jednego zdjęcia, wykonanego na papierze fotograficznym.

Dowód osobisty – zdjęcie czarno-białe, czy kolorowe?

Aktualnie zdjęcia do dowodu nie mogą być czarno-białe. Do formularza będącego wnioskiem o dowód osobisty należy dołączyć zdjęcie kolorowe.

Wymiary zdjęcia do dowodu

Obecnie zdjęcia do dowodu osobistego muszą mieć wymiary 3,5 cm x 4,5 cm. Inne wymiary obowiązują dla zdjęć do paszportu, inne do prawa jazdy, a jeszcze inne na przykład do wyrobienia wizy. Nie należy używać zamiennie zdjęć różnego typu we wnioskach. Zlecając usługę stworzenia zdjęcia do dowodu osobistego w naszym zakładzie fotograficznym, klient otrzymuje fotografię zgodną z aktualnymi wymogami.
Nasze studio fotograficzne przyjmuje również zlecenia na wydrukowanie zdjęcia na specjalnym papierze: zdjęcie w formacie JPG należy wysłać na nasz adres mailowy lub dostarczyć na nośniku pamięci do zakładu fotograficznego w Gliwicach.

Jakie zdjęcie do dowodu: z zarostem, czy bez?

Zarówno zarost, jak i fryzura na głowie powinna być zbliżona do tej, którą nosimy na co dzień. Duży zarost na zdjęciu do dowodu, zmieniający tożsamość, zwykle nie spotyka się z akceptacją urzędnika.

Zdjęcia do dowodu a makijaż

Makijaż powinien być matowy. Przydatny będzie puder matujący. Wszelkie niedoskonałości cery zostaną uchwycone w obiektywie, dlatego warto przyłożyć się do zakrycia korektorem przebarwień, wyprysków, blizn. Warto użyć podkładu matującego i zbierającego sebum. Perłowe cienie, brokatowe pudry, czy nabłyszczacze nie są wskazane, gdy robimy zdjęcie do dowodu. Cienie do oczu powinny być użyte oszczędnie, a rodzaj makijażu zdecydowanie powinien należeć do kategorii: „dzienne”. Nierówno nałożone cienie, zbite w grudkę rzęsy, czy krzywo pomalowane brwi na pewno będą rzucały się w oczy, a jak wiemy, dowód osobisty będzie towarzyszył nam przez wiele lat. Warto zrezygnować również z błyszczyków. Podstawą powinna być higiena i brak przesady. Czyste, błyszczące włosy, ułożone tak, aby nie wyglądały niechlujnie zdecydowanie powinny należeć do wytycznych dla zrobienia dobrego zdjęcia do dowodu.

Dowód osobisty dziecka – jakie zdjęcie?

Niemowlęta mogą mieć otwarte usta na zdjęciu, mogą tez trzymać zabawkę podczas wykonywania zdjęcia i owa zabawka może być widoczna, ale pod warunkiem, że nie zasłania twarzy. Na zdjęciu dla niemowlaka do dowodu powinna być widoczna cała twarz dziecka (powinna znajdować się na jasnym tle). Na zdjęciu do dowodu dla niemowlaka nie powinny znajdować się inne poza dzieckiem osoby. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, nie może mieć otwartych ust na zdjęciu.

 

Logo PFR