porady

Dział ten powstał w związku z wieloma zadawanymi przez Państwa pytaniami dotyczącymi zarówno fotografii tradycyjnej jak i nowej dziedziny, jaką jest fotografia cyfrowa.
Postaramy się w miarę naszych możliwości odpowiedzieć na nie i pomóc w rozwiązaniu wszelkich ewentualnych problemów.

 

Fotografia tradycyjna

 

Fotografia cyfrowa

 

Fotografia tradycyjna


 • Dlaczego odbitki wykonane z negatywu na minilabie Frontier mają "cyfrowe ziarno"?
  "Cyfrowe ziarno" jest wynikiem wyostrzania, które standartowo jest zaprogramowane w labie. Pojawia się ono głównie przy niedoświetlonych negatywach, lub negatywach niskiej jakości (przeterminownych, źle wywołanych). W celu uniknięcia tego efektu staramy się przy wykonywaniu odbitek z negatywów słabej jakości zmniejszać wyostrzanie.


 • Czy można wyostrzyć nieostre zdjęcie?
  Niestety nie ma takiej możliwości, funkcja wyostrzania pozwala uzyskać bardzo dobrą ostrość odbitek ze słabej optyki, jednak nie nadaje się do wyostrzania nieostrych bądź poruszonych zdjęć.


 • W jaki sposób mogę uniknąć powstawania "czerwonych oczu"?            Niestety jeszcze nie powstał skuteczny system zapobiegający powstawaniu efektu "czerwonych oczu". Najlepiej przed wykonaniem zdjęcia poprosić fotografowaną osobę by spojrzała na silne źródło światła, co spowoduje zwężenie źrenic i pozwoli uniknąć tego efektu. Istenieje jeszcze druga możliwość - przy wykonywaniu w naszm laboratorium odbitek należy poprosić o zredukowanie efektu "czerwonych oczu".


  Fotografia cyfrowa

 • Jak mam przygotowywać pliki z aparatu cyfrowego do naświetlenia?
  Pliki do naświetlenia najlepiej sczytywać bezpośrednio z karty i nie modyfikować ich w żaden sposób - nie obracać kadrów do pionu ani nie kadrować.
  Obróbka plików powoduje utratę lub uszkodzenie danych EXIF, które zapsuje aparat cyfrowy(czas,przysłona,balans bieli itp.), na podstawie, których oprogramowanie korzystające z algorytmu Image Intelligence(patrz pkt.9) dokonuje korekty zdjęć.


 • Posiadam aparat cyfrowy, który wykonuje zdjęcia o proporcjach 4:3, jednak chcę otrzymać odbitki w formacie 10x15?
  Przy zamawianiu formatów o innych proporcjach boków niż rozmiar pliku, należy zaznaczyć w jaki sposó fotografia powinna zostać dopasowana do formatu papieru.
  Istnieją dwie możliwości:
  - fill-in (wypełnienie) - obraz jest tak dopasowywany, aby zapełnić cały format papieru, co może się wiązać z obcięciem kadru o innych proporcjach niż format kartki.
  - fit-in (dopasowanie) - obraz jest tak umieszczany na papierze, aby nic z z kadru nie uległo obcięciu, co wiąże się (gdy proporcje obrazka są inne niż papieru) z powstaniem białych marginesów po przeciwległych bokach zdjęcia.
  W obydwu powyższych przypadkach proporcje zdjęcia są niezmieniane, czyli nie należy się obawiać, że zdjęcie zostanie zniekształcone.


 • Jak należy przygotowywać pliki do naświetlenia?
  Wszystkie parametry plików zostały podane w tabeli. Genaralnie istnieje prosta zasada przygotowania: obrazek powinien mieć wymiar taki jak papier, na który chcą go Państwo naświetlić, oraz rozdzielczość 300 ppi. Przykładowo w przypadku naświetlania odbitki w formacie 10x15 obrazek powinien mieć rozmiar 10,2 x 15,2 [cm] oraz rozdzielczość 300ppi - będzie to plik o wielkości ok. 6,5mb.
  UWAGA!!!
  Wykonując odbitki z aparatów cyfrowych nie trzeba przygotowywać plików - wystarczy przyjść z kartą lub zczytanymi na CD plikami do laboratorium.


 • Czy naświetlane pliki mogą być w trybie koloru CMYK?
  Niestety nie. Pliki powinny być przygotowane jako RGB, gdyż w takim trybie koloru działa naświetlarka. Również czarno-białe obrazy powinny być w trybie RGB.


 • Czy można przesyłać zlecenia e-mailem?
  Proszę nie przesyłać zleceń pocztą elektroniczną. Metoda ta jest bardzo awaryjna i ma wiele ograniczeń - specjalnie aby sprostać wymaganiom naszych klientów uruchomiliśmy wraz z firmą Vertis, serwis on-line:www.digi.vertis.pl


 • Czy pobierają Państwo opłatę za zczytanie nośnika?
  Nie, jeśli kwota zamówienia przekracza 10,00PLZ i zlecenie jest realizowane przez stanowisko samoobsługowe(fotokiosk) - inaczej pobieramy opłatę w wyskokści 4,00PLN.


 • Skąd mam wiedzieć czy moje zdjęcie nie zostanie przycięte?
  W przypadku realizowania zleceń w laboratorium przez FotoKiosk, na miniaturach plików widać czerwoną linię pokazującą linie cięcia kadru.
  Przy zleceniach on-line wystarczy kliknąć miniaturę pliku i w ekranie edycji włączyć podgląd kadrowania.


 • Wypełnienia , dopasowania, fill-in ...co to???
  Są to sposoby dopasowania pliku do wybranego formatu papieru.
  Najszybszym i najłatwiejszym sposobem zrozumienia metod kadrowania, jest założenia konta na naszym serwisie on-line
  http://digi.vertis.pl
  skonfigurowanie konta, tak żeby zawsze po kliknięciu na miniaturę pojawiało się kadrowanie.
  Każda zmiana sposobu kadrowania i formatu pojawi się na podglądzie.


 • Co to jest IMAGE INTELLIGENCE(TM)?
  Image Intelligence(TM) jest to funkcja zaimplementowana w oprogramowaniu Fujifilm, z którego korzystamy naświetlając odbitki z aparatów cyfrowych.
  Oprogramowanie korzysta z zaawansowanych algorytmów, które pozwalają lepiej oddać tony skóry, selektywnie rozjaśnić niedoświetlone partie obrazu - bez rozjaśniania dobrze naświetlonych oraz wyostrzyć zdjęcie.
  Dzięki temu zdjęcia z amatorskich aparatów cyfrowych wyglądają jak naświetlone profesionalnym sprzętem.
  Więcej nt. Image Intelligence(TM):
  www.fujifilm.pl/firma_1647.htm
  www.fujifilm.ca/upload/Content/PDF_19142837.pdf


 • Dlaczego odbitki z kadrów poziomych wyglądają lepiej niż z pionowych?
  Najprawdopodobniej kadry pionowe zostały obrócone w komputerze, np. w celu prezentacji - co spowodowało usunięcie lub uszkodzenie danych EXIF(patrz:pkt.1).W takim wypadku oprogramowanie nie odbrabia dodatkowo plików przed naświetleniem - naświetla odbitki bez korekty.
CMS, wykonanie & hosting: 3a.pl