Co to jest ogniskowa aparatu i jak ją ustawić?

W fotografii często pojawia się tajemniczy termin "ogniskowa". Czym ona jest i do czego służy? W tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat prosto i przystępnie.

Myśląc o ogniskowej, tak naprawdę myślimy o pewnej odległości. Fachowa terminologia wskazuje, że jest to odległość, którą wyznacza się pomiędzy ogniskiem układu optycznego, a punktem głównym układu optycznego. Myśląc o aparatach fotograficznych wartość tą wyznacza się pomiędzy matrycą, a obiektywem. Ponadto jej długość jest bezpośrednio związana z kątem widzenia obiektywu.

Tyle teoria. Co oznacza ogniskowa w obiektywie praktycznie?

Zakres ogniskowych jakie posiadają współczesne aparaty fotograficzne bezpośrednio przedkłada się na powiększenie obrazu oraz uzyskiwania odpowiedniej głębi ostrości. Dawniej aparaty posiadały stałą ogniskową, która odzwierciedlała na zdjęciu dokładnie to, co widziały oczy fotografa. Obecnie mamy dużo więcej możliwości. Ta sama scena może być ujęta na kilka różnych sposobów - w zależności od wybranej perspektywy.

Rodzaje obiektywów do aparatów

Możliwości wynikające z dobierania różnych ogniskowych doprowadziły do stworzenia kilku rodzai obiektywów. Szerokokątne to obiektywy o krótkiej ogniskowej i małym powiększeniu. Wymaga znajdowania się bliżej fotografowanego obiektu, ale pozwala zmieścić duże obiekty w kadrze z niewielkiej odległości. Wyróżniają się również większą głębią ostrości. Z kolei teleobiektywy posiadają długą ogniskową i pomagają wykonać duże powiększenia obiektów znajdujących się znacznie dalej od aparatu.

Jak ustawiać ogniskową, żeby robić dobre zdjęcia?

Decydując się zrobić zdjęcie, zanim jeszcze zacznie się wybierać odpowiednie ustawienia, należy dobrze przemyśleć miejsce z którego chce się je wykonać. Stanięcie bliżej lub dalej jest podstawą do dobierania odpowiedniej ogniskowej. Następnie można przystąpić do odpowiedniego kadrowania zdjęcia. Poprzez wybieranie odpowiedniej wartości zoom w aparacie można powiększać lub pomniejszać obiekty, zmieniać kompozycję oraz głębię ostrości. Zmiana długości ogniskowej na większą (przybliżenie) powoduje zawężenie kąta widzenia i zmniejsza się wrażenie głębi na fotografii. Zauważenie tych zależności będzie miało ogromny wpływ na świadome tworzenie zadowalających efektów końcowych.

Przykładanie dużej uwagi do opanowania różnych elementów technicznych i zależności, pozwala ulepszyć swoje zdjęcia i jeszcze bardziej cieszyć się pasją, jaką może być fotografia. Postępy warto utrwalać, żeby po czasie można było dostrzec zwiększające się umiejętności. Pomoże w tym nasze studio, w którym świadczymy foto usługi - z chęcią wywołamy Twoje najlepsze ujęcia.

 

Logo PFR