Jakie wymagania powinny spełnić zdjęcia do paszportu?

 

Jakie zdjęcie do paszportu zrobić?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek usłyszeć, że Twoje zdjęcie paszportowe przedstawia nienaturalny, sztuczny wyraz twarzy a nie Ciebie? Albo ktoś udzielał rad w jaki sposób przygotować się na wizytę u fotografa? Jak powinieneś się ustawić? W którą stronę skierować głowę i czego absolutnie nie robić? Wydawałoby się, że to proste zdjęcie do dokumentów a wiąże się z tyloma czynnościami i zakazami, że aż strach podejmować się jego wykonania. Wokół zdjęcia do paszportu narosło tyle mitów, że najwyższa pora żeby obalić te najważniejsze i poznać prawdę: jak wygląda prawidłowa fotografia i czym kieruje się fotograf, by wykonać je prawidłowo?

Jak dobrze wyjść na zdjęciu do paszportu?

To prawda, że twarz powinna być skierowana prosto w kierunku obiektywu. Nie dozwolone jest przekrzywianie głowy na boki ani wykonywanie zdjęć profilowych. Jedno z ogólnych zaleceń dotyczących zdjęć do paszportu mówi o tym, że owal twarzy wraz z górną częścią ramion powinien stanowić 70-80 % powierzchni fotografii. Ponadto zakazane jest zakrywanie brwi oraz oczu- włosami, a także otwieranie ust. Osoby uwydatniające uzębienie podczas uśmiechu, proszone są o tzw. "zamknięty uśmiech". Nie ma natomiast przeciwwskazań co do  zakrytych uszu. Włosy mogą również znajdować się poza obrysem fotografii, nie ma zapisu nakazującego ujęcia wszystkich włosów na zdjęciu. Wracając do wytycznych dotyczących oczu, jasno określono zakaz dotyczący przedstawiania tzw. "efektu czerwonych oczu", za które odpowiada studio fotograficzne.

Zdjęcie paszportowe w okularach

Osoby posiadające okulary korekcyjne mogą wykonać zdjęcia z okularami. Nie powinny one jednak zawierać światła odbitego w szkłach. Podobnie sprawa wygląda z soczewkami kontaktowymi. Pod warunkiem, że nie wpływają na zmianę kształtu ani koloru oczu. Zdjęcia nie powinny być wykonywane w ciemnych okularach. Chyba że wynika to z wady wzroku udokumentowanej przez badania lekarskie, które należy złożyć wraz ze stosownym wnioskiem.

Czy można zrobić zdjęcie do paszportu zakryciem głowy?

W przypadku, gdy nakrycie głowy wynika z przynależności do danej religii, istnieje możliwość wykonania fotografii wraz z nakryciem. Fakt należności do określonego wyznania na terenie Polski, należy potwierdzić stosownym dokumentem dołączonym do wniosku. Na zdjęciu nie należy zakrywać brwi ani linii uszu.

Jakie tło i oświetlenie na zdjęciu do paszportu?

Tło powinno być białe, jednolite bez żadnych dodatków. Podobnie obiekt fotografii, czyli twarz powinna być równomiernie oświetlona.

Kolory i ostrość w zdjęciu paszportowym

Zasada nr 5: jakość zdjęcia. Zdjęcie powinno być ostre, bez prześwietleń. Twarz powinna oddawać naturalny odcień skóry i neutralną kolorystykę.

W celu weryfikacji powyższych wytycznych i wykonania prawidłowego zdjęcia paszportowego, zapraszamy do naszego studia fotograficznego, które znajduje się w mieście Gliwice.

 

Logo PFR