Czy warto obrabiać zdjęcia?

 

Jak obrobić zdjęcie?

Czy warto obrabiać zdjęcia? To pytanie nierzadko jest w stanie wywołać burzę wśród pasjonatów fotografii. Domorośli artyści często obstają przy tym, że zdjęć nie powinno się retuszować. Wierzą oni, że fotografia w momencie wykonania powinna być na tyle idealna, aby ingerencja w nią nie była konieczna. Wszelkie formy retuszu uznają niemal za profanację, jednak czy tak jest w istocie? 

Obrabianie zdjęć w Photoshopie

Warto cofnąć się o do czasów, w których zdjęcia robione były na filmie. Faktycznie, nikt nie słyszał wtedy o Photoshopie oraz innych tego rodzaju programach, jednak trzeba zauważyć, że zdjęcia w ciemni fotograficznej wywoływane były analogicznie do obecnych programów o charakterze graficznym. Dzięki temu można było poprawiać ostrość fotografii, nadawać pożądane odcienie oraz nakładać zróżnicowane efekty. W dobie fotografii cyfrowej tego rodzaju zabiegi ułatwiają nam programy graficzne, które mają na celu wysublimowany retusz. Warto jednak zauważyć różnicę pomiędzy zdjęciem, w którym został zastosowany retusz w celu nadania odpowiedniego klimatu i podkreślenia pewnych walorów wizualnych, a zdjęciem, które zostało wykonane byle jak, a następnie nałożono na nie milion różnorodnych filtrów. Dochodzimy tutaj do meritum - każde ze zdjęć powinno być wykonywane z maksymalną starannością, jednak dobry fotograf nie posunie się do przekazania klientowi zdjęć bez retuszu.

Retusz starych fotografii i zdjęć do dokumentów

Programy takie jak Photoshop są również pomocne, gdy retuszujemy zdjęcia do dokumentów. I podobnie, jak we wcześniejszym akapicie, pragniemy zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o efekt przeprowadzenia operacji plastycznej, który ma na celu całkowitą zmianę wizerunku danej osoby. Chodzi o podkreślenie jej naturalnego piękna i wydobycie z twarzy tego, co najlepsze. Delikatny, wykonany z wyczuciem smaku retusz zdjęć do dokumentów przeprowadzany przez naszych specjalistów z pewnością spotka się z uznaniem z Państwa strony. Jakie usługi związane z retuszem świadczymy ponadto? Jesteśmy w stanie tchnąć nowe życie w stare, nawet mocno zniszczone fotografie. "Odmładzanie" starych zdjęć to możliwość odnowienia rodzinnych pamiątek i zachowania ich w lepszym stanie niż dotychczas. Na uwagę zasługuje wysoka jakość świadczonych przez nas usług, jak również ich konkurencyjna cena. Zachęcamy do poznania przygotowanej przez nas oferty oraz zapoznania się z cennikiem, w którym wyszczególnione zostały wszystkie świadczone przez nas usługi obejmujące również retusz zdjęć - w tym drobną korektę oraz obróbki w Photoshopie.

 

Logo PFR