Jakie wytyczne powinny mieć zdjęia do dokumentów

Zdjęcia do dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy lub do dyplomu można wykonać w zakładzie fotograficznym lub nawet samodzielnie, ale muszą one odpowiadać wielu wymaganiom wynikającym z Ustawy o dowodach osobistych oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych. Można te wymagania streścić w jednym zdaniu: fotografia ma przedstawiać całą głowę widzianą od przodu, nieprzekrzywioną, niezasłoniętą i na białym tle bez cieni oraz ozdobników. Symetria w pionie musi być zachowana.

Wymagania szczegółowe

Osoba fotografowana nie może zatem nosić nakrycia głowy (chyba że wymaga tego jej religia, co trzeba udokumentować podczas składania wniosku o wydanie dokumentu) ani ciemnych okularów (nie dotyczy osób z udokumentowaną niepełnosprawnością na tle wad wzroku). Na zdjęciu można mieć okulary korekcyjne, o ile nie odbija się w nich światło, a oczy są wyraźnie widoczne. Soczewki kontaktowe są dopuszczalne, jeżeli nie wpływają na wygląd oczu. Zarost też nie jest przeszkodą, o ile nie utrudnia identyfikacji osoby. Podobnie biżuteria: nie może zasłaniać twarzy ani zaburzać tła.

Kadr powinien obejmować głowę i górną część barków, od 70 do 80 procent powierzchni zdjęcia powinna zajmować twarz. Zdjęcie dowodowe musi ukazywać niezasłonięte brwi, zamknięte usta i naturalny wyraz twarzy oraz kolor skóry modela. Fotografia nie musi obejmować całej fryzury.

Przepisy dopuszczają nienaturalny wyraz twarzy, zamknięte oczy i otwarte usta, ale tylko u osób chorych, po wypadku lub posiadających na stałe takie cechy fizyczne.

Jakość zdjęcia

Nie bez znaczenia jest też jakość zdjęcia: ostrość, naturalny kontrast i takaż kolorystyka, odpowiednie oświetlenie bez refleksów na twarzy. Wydruk zdjęcia musi być nieuszkodzony i pozbawiony zagięć.

Przepisy ustalają także format zdjęć. Te na papierze powinny mieć 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Jeżeli wniosek składany jest drogą elektroniczną, kolorowa fotografia musi mieć minimalną rozdzielczość 492 × 633 piksele i nie przekraczać objętości 2,5 MB. Z kolei zdjęcie do dyplomu powinno mieć wymiary 45 × 65 mm.

Wymagań jest więc sporo, toteż jeśli zdjęcie ma nie zostać odrzucone przez urząd lub uczelnię, najlepiej jest zlecić jego wykonanie zawodowemu fotografowi w odpowiednio wyposażonym studio. Nasze studio fotograficzne (Gliwice, ul. Studzienna 3) zapewnia właściwe wykonanie zdjęć do dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy i dyplomów – zapraszamy serdecznie, cena usługi jest umiarkowana.

Logo PFR